Otázky

Jaký je rozdíl v nasnímání filmu do standardního nebo vysokého rozlišení?

Rozdíl je především v počtu obrazových bodů a tím i rozlišení nasnímaného filmu.
Zatímco standardní rozlišení v naší evropské normě PAL má pouze 720 x 576 obrazových bodů, FullHD rozlišení má 1920 x 1080 obrazových bodů. To je 5x vyšší rozlišení obrazu.

 

Má smysl nasnímat i 8mm film do Full HD rozlišení?

Pokud zvolíte digitalizaci filmů u nás nebo u obdobně kvalitního dodavatele, pak určitě ano. Za předpokladu, že film není nějak technicky nekvalitní, rozdíl oproti přepisu do standardního rozlišení velmi dobře poznáte. Stejně tak lze odpovědět na otázku, jestli má smysl nasnímat 16mm film do rozlišení UHD nebo 4k. U filmu 35mm je nasnímání do UHD nebo 4k samozřejmostí.

 

Jak mohu posoudit kvalitu digitalizace filmů různými dodavateli?

Pokud mají dodavatelé této služby k dispozici nějaké ukázky, prohlédněte si je a posuďte podle návodu na stránce Pro techniky.
Kvalitní dodavatelé mívají na svých stránkách ukázky nasnímaných testovacích filmů. My je máme také na stránce Pro techniky.

 

Kolik minut filmu mám na cívkách?

Orientační délky v minutách jsou popsány na stránce Zakázka, ceny.

 

Některé filmy mám poškozené. Nebude to problém?

Nejčastějším typem poškození jsou křehké slepky. Ty při vstupní kontrole opravíme.
Někdy bývá poškozená perforace – děrování na okraji filmu. Naše technologie si poradí i s několika vytrženými perforačními otvory jdoucími po sobě.
Dalším typem poškození je scvrknutý nebo protažený film. Ani toto není problém.
Pokud je film poškrábaný, postříkaný mastnotou z častého promítání nebo plesnivý, je vhodné ho vyčistit mokrou cestou v ultrazvukové čističce.

 

Kdy má smysl vyčistit filmy ultrazvukovou technologií?

Pokud víte, že jste filmy často promítali a přejete si naskenovat filmy bez nečistot, které na filmu ulpěly.
Když je už část některého filmu zasažena plísní, tak se bude v průběhu dalších let skladování rozrůstat, až nakonec rozežere želatinu, která nese obrazovou informaci. Tato plíseň se přenáší i na ostatní cívky s filmy.
Pokud se filmy vyčistí touto mokrou cestou ultrazvukem, plíseň bude zcela odstraněna. Filmy budou mít celkově po digitalizaci méně nečistot v obrazu.